Vilniuje, Kaune imituojant komendanto valandą – ir inscenizuoti, ir tikri sulaikymai

 

sulaikymaiDalyje Vilniaus ir Kauno teritorijų per karines pratybas imituojant komendanto valandą, vėlų antradienio vakarą vykdyti inscenizuoti ginkluotų asmenų sulaikymai, tuo metu sostinės policija nustatė penkis neblaivius vairuotojus, sulaikytas ir vienas narkotikų turėjęs asmuo.

Apie 50 komendantiniams vienetams priklausančių šaulių kartu su keliais policijos ekipažais nuo antradienio 22 valandos vakaro iki trečiadienio 5 valandos ryto Vilniaus Viršuliškių ir Aukštųjų Panerių mikrorajonuose stabdė ir tikrino automobilius, vairuotojų dokumentus, kontroliavo teritoriją.

Tokį pat reidą šauliai su policija vykdė ir Kaune, Palemono teritorijoje.

Judrioje sostinės Justiniškių ir Šešuolių gatvių sankryžoje Viršuliškėse, prie įrengtų užkardų, tikrintos tiek pratybose dalyvavusios, tiek ir eilinių vilniečių transporto priemonės – apie vidurnaktį policija sulaikė „BMW“ vairuotoją, kurio automobilyje pareigūnai aptiko, įtariama, augalinės kilmės narkotikų.

Kaip BNS nurodė Policijos departamentas, šiam asmeniui dėl disponavimo narkotinėmis medžiagomis pradėtas ikiteisminis tyrimas, taip pat buvo nustatyti penki neblaivūs vairuotojai.

Iš viso sostinės policijos pareigūnai su šauliais Vilniuje per komendanto valandos pratybas patikrino daugiau nei 700 transporto priemonių.

Kaune patikrinus 343 automobilius ir 45 pavienius asmenis, pažeidimų nustatyta nebuvo.

Vėliau, jau pagal imituotą pratybų scenarijų, sustabdyti keli specialiai pažymėti automobiliai, kuriuose esą aptiktos ginklų dalys – sulaikyti keli asmenys vėliau, kaip numatyta pratybose, perduoti policijai. 

„Treniruojama karo komendantūra – tai yra pats svarbiausias, ir, turbūt, pirmas toks realus jos aktyvavimo pasibandymas (...), esame orientuoti į priešiškas pajėgas, kurios turi savo žymėjimą, pažymėtos tam tikrais ženklais, policija vykdo savo rutiną – stabdo, tikrina vairuotojus“, – žurnalistams sakė Vilniaus komendantinių šaulių vadas Lukas Vaičiulis.

Pagal pratybų scenarijų, komendantiniai vienetai mokėsi atremti asmenų provokacijas, esą peraugusias į karinius veiksmus – dronų atakas. Čia inscenizuoti sprogimai, pasitelkti ugniagesiai, turėję gesinti po to kilusį gaisrą. Imituotas ir pirmos pagalbos teikimas sužeistiems kariams.

Visi šie veiksmai yra pratybų „Perkūno griausmas  2024“ dalis. Jose Lietuvos kariuomenė ir visos valstybės institucijos treniruojasi perėjimą iš taikos į karo metą, pereinant visus etapus ir nuosekliai atliekant būtinus veiksmus.

„Negaliu pasakyti, ar (karo atveju – BNS) būtų panašiai, bet norėčiau to nepamatyti realybėje“, – sakė L. Vaičiulis.

Jis pripažino, kad dalis visuomenės skeptiškai ar „atvirai prorusiškai“ reagavo į pratybas, socialiniuose tinkluose dalinosi menkinančiais komentarais, tačiau atvirų fizinių incidentų, pasak šaulių atstovo, išvengta.

Kartu su komendantiniams vienetams priskirtais Krašto apsaugos savanorių kariškiais šauliai taip pat saugojo septynis strateginius kritinės infrastruktūros objektus sostinėje: Vilniaus savivaldybės, Vilniaus vandenų, šilumos tinklų, viešojo transporto, „Grindos“, greitosios pagalbos stoties pastatus, savo štabą. 

Pratybos „Perkūno bastionas“ sutampa su išankstiniu balsavimu prezidento rinkimuose ir referendume, kuris didžiojoje dalyje miestų vyksta savivaldybių pastatuose – juos mokymų metu saugo ginkluoti šauliai ar kariai savanoriai.

Kariuomenė pabrėžia, kad pratybos nėra susijusios su išankstiniais rinkimais, jų metu nėra taikomi jokie apribojimai einantiems balsuoti, kaip ir jokiai kitai gyventojų veiklai.

„Tai tėra pratybų dalis, skirta treniruoti komendantus atlikti savo funkcijas“, – BNS informavo kariuomenė.

Pratybose iš viso dalyvauja daugiau nei 500 šaulių, kariuomenės ir kitų institucijų personalo.

Autoriai: Ignas Jačauskas, Dominykas Biržietis

BNS nuotrauka

Informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode