Kovo 18 d. visuomenė kviečiama į tradicinę inkilų kėlimo šventę „Paukščiai grįžta namo“, kurią organizuoja Valstybinių miškų urėdija (VMU). Pasitinkant grįžtančius paukščius, inkilai bus keliami visuose VMU regioniniuose padaliniuose. Vietas, kur vyks šventė, ir kontaktinius telefonus galima rasti VMU tinklapyje. Šventės dalyviai kartu su miškininkais kels specialistų padarytus arba pačių pasigamintus inkilus.
Inkilai kalami iš lentų, daromi iš tuščiavidurių medžio stuobrelių, taip pat iš molio. Pastarieji būna ilgaamžiai. Inkilai turi būti tvirti, sandarūs, saugūs. Pasak gamtininkų, ypač svarbu, kad nebūtų skilusi priekinė inkilo lentelė, nes tokiame plyšyje įstringa paukščių kojos ir jie žūsta.
Kadangi netoli miestų, gyvenviečių daug inkilų nukenčia nuo genių (paprastai nuo didžiojo margojo genio), kurie ne tik padidina jų angas, bet ir išplėšia perinčių paukščių lizdus, inkilus galima apsaugoti, apie jų landas apkalant 2-3 cm pločio skardos žiedą. Nuo kiaunių ir genių apsaugo ir prie landos pritvirtinta plastikinio vamzdžio nuopjova.
Inkilai paukščiams Lietuvoje keliami jau šimtmetį. Didžiausia paskata tam buvo prof. Tado Ivanausko iniciatyva ir inkilų kėlimo šventės. Tokios šventės 1922-1923 m. vyko Kaune ir jo apylinkėse, po to paplito po visą šalį.
Strateginės komunikacijos skyrius
Aplinkos ministerijos informacija