Žemės ūkio ministerija, atnaujinusi tiesioginių išmokų administravimo ir kontrolės taisykles 2018 metams, atkreipia dėmesį į žemės ūkio naudmenų bei pasėlių deklaravimo naujoves. Pagrindiniai pokyčiai kitais metais bus susiję su reikalavimais žalinimo išmokai gauti ir būtinų dokumentų pateikimu.
Žalinimo reikalavimus įgyvendinti bus lengviau
Nuo 2018 m. visoje Europos Sąjungoje įsigalios augalų apsaugos produktų naudojimo žalinimui skirtuose plotuose draudimas. Siekiant padėti žemdirbiams lengviau prisitaikyti prie šio draudimo, sudarytos sąlygos lengviau įgyvendinti žalinimo reikalavimus. Kitais metais ekologiniu atžvilgiu svarbioms vietovėms (EASV) nustatytas paprastesnis reikalavimas: įsėjusiam įsėlį pareiškėjui jį reikia išlaikyti tik iki žieminių augalų sėjos, o pasėjus posėlį, jį bet kuriuo laikotarpiu tereikia išlaikyti 8 savaites.
Už kiekvieną pavėluotą dieną – 1 proc.
Jei ankščiau tam tikrais atvejais nepateikus dokumentų parama nebūdavo mokama, tai nuo 2018 m. bus taikomas išmokų mažinimas – po 1 proc. už kiekvieną pavėluotą dieną, t. y. lygiai taip pat, kaip tai yra daroma vėluojant pateikti paraiškas. Švelnesnis sankcijų traktavimas bus taikomas šiais dokumentų pateikimo atvejais: kai jaunasis ūkininkas yra juridinis asmuo; kai susietoji parama skiriama už sertifikuotos javų sėklos naudojimą bei cukrinius runkelius; kai įtariamas galimas valdos skaldymas; kai deklaruoja naujas pareiškėjas ar deklaruojamas 2 metus nedeklaruotas plotas. Beje, kai pareiškėjas deklaruos 2 metus niekieno nedeklaruotą plotą, dokumentų iš jo bus reikalaujama plotui viršijant 2 ha, o ne 1 ha, kaip buvo iki šiol.
ŽŪM dar kartą akcentuoja, kad tiesioginės išmokos skiriamos tik tiems, kurie patys dirba deklaruojamus plotus. Įvedus griežtesnę kontrolę pareiškėjų žemės ūkio veiklos vykdymo įrodymo dokumentams bei jų pateikimo tvarkai, ypatingas dėmesys bus kreipiamas rizikingiausiems pareiškėjams, deklaruojantiems 30 ha ir didesnius plotus.
Minėtųjų pareiškėjų, deklaruojančių tinkamus tiesioginėms išmokoms gauti plotus, bet neturinčių nei gyvulių, nei registruotos žemės ūkio technikos, Nacionalinė mokėjimo agentūra gali paprašyti pagrįsti produkcijos pardavimą, paslaugų įsigijimą ar technikos nuomą. Tam bus būtini apmokėjimo, įvykdyto per komercinius bankus, kredito unijas ar kitus mokėjimo paslaugų teikėjus, patvirtinimo dokumentai (išskyrus atvejus, kai savo užauginta produkcija yra parduota turgavietėse).
Papildytas žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų klasifikatorius
Siekiant tiksliau nustatyti, kokios žemės ūkio augalų rūšys, neįtrauktos į klasifikatorių, auginamos šalyje, lauko ploto riba, nuo kurios pareiškėjas, deklaruodamas laukus, turėjo įrašyti augalų pavadinimą, sumažinta nuo 1 ha iki 0,5 ha. Atsižvelgiant į 2017 metų deklaravimo patirtį papildytas ne tik kitų metų klasifikatorius, bet ir patikslinta paramos suderinamumo matrica, iliustruojanti paramos priemonių ir schemų tarpusavio suderinamumą.
Daugiau informacijos apie atnaujintas tiesioginių išmokų taisykles 2018 m. yra ŽŪM interneto tinklalapyje, ,,bėgančioje eilutėje” su nuoroda ,,Svarbu!”
Žemės ūkio ministerijos informacija