Turbūt nedažnas esame girdėjęs apie meldinę nendrinukę – sparčiai nykstantį žvirblinių šeimos paukštelį, kuriuo didžiuotis begali vos kelios šalys. Per pastarąjį šimtmetį išnyko net 95 proc. šios rūšies populiacijos. Lietuva yra viena šalių, kur šie paukščiai išliko. Šiandien mes dar galime savo laukuose išvystį meldines nendrinukes, tačiau kaip ilgai tai galėsime daryti priklausys tik nuo mūsų.
Nykstančioms meldinėms nendrinukėms būtini atviri, šlapi ir maisto medžiagų turtingi plotai, dėl tokių buveinių stokos iškyla realus šių retų paukščių išlikimo pavojus. Jų buveinės nyksta dėl intensyvaus ūkininkavimo, žemės paskirties keitimo, šlapynių sausinimo ar žemės apleidimo, ūkinės veiklos nutraukimo, todėl Europos Sąjungos fondas, kartu su Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija (ŽŪM), siekia išsaugoti meldines nendrinukes ir teikia finansinę paramą ūkininkams, kad jie padėtų saugoti šiuos retus sparnuočius.
Ūkininkai, siekiantys apsaugoti meldines nendrinukes, kviečiami teikti paraiškas finansinei paramai gauti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklą „Meldinių nendrinukių buveinių išsaugojimas“ jau nuo balandžio 3 d.
Remiamas natūralių ir pusiau natūralių pievų bei ekstensyviai naudojamų šlapynių tvarkymas: krūmų pašalinimo ir sutvarkymo darbai; šienavimo ir nupjautos žolės, nendrių sutvarkymo darbai; nukirstų krūmų ir nupjautos žolės, nendrių išvežimo darbai, visa tai gali padėti išsaugoti ne tik meldines nendrinukes, bet ir kitą nykstančią fauną ir florą, besiveisiančią nendrinukių mėgstamose teritorijose, pavyzdžiui, stulgius, geltonąsias kieles ir kt.
Siekiant maksimaliai suderinti savo ūkinę veiklą su nendrinukių gyvenimu, svarbu atsiminti keletą datų:
- apie gegužės 1 d. jos grįžta į perimvietes Lietuvoje;
- apie gegužės 1–10 d. patinai pradeda giedoti – ieško poros;
- apie gegužės 10–20 d. patelės veda pirmąją vadą;
- apie birželio 10–30 d. pirmoji vada yra paaugusi ir gali savimi pasirūpinti.
- apie liepos 1–15 d. patelės veda antrąją vadą;
- apie rugpjūčio 15 d. antroji vada geba savimi pasirūpinti;
- apie rugpjūčio 10–31 d. išskrenda į žiemavietes.
Paramos gali kreiptis fiziniai (ne jaunesni nei 18 metų amžiaus) ir juridiniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla ir teisėtais pagrindais valdantys numatomus tvarkyti žemės plotus. Didžiausia paramos suma vienam pareiškėjui – 85 000 Eur, finansuojama 100 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.
Paraiškas paramai gauti galima teikti nuo balandžio 3 d. iki liepos 31 d.
Daugiau informacijos apie šią priemonę galima rasti Žemės ūkio ministerijos ir Nacionalinės mokėjimo agentūros interneto svetainėse (www.zum.lrv.lt, www.nma.lt).
ŽŪM informacija