Projekte „Atsakingas moksleivis“ dalyvaujančios Lietuvos mokyklos iki pat šių metų pabaigos senas baterijas, smulkias ir stambias elektronikos atliekas galės keisti į mobiliojo interneto gigabaitus. Tokius išskirtinius mainus pasiūlė projekto organizatorė, saugų elektronikos atliekų perdirbimą finansuojanti Elektronikos platintojų asociacija (EPA). Tikimasi, kad šis projektas formuos atsakingą ateities kartų požiūrį į elektronikos atliekas bei jų rūšiavimą. Mokykloms pagal surinktus elektronikos atliekų kiekius bus įteikiami projekto partnerio, telekomunikacijų bendrovės „Tele2“ mobiliojo ryšio „Pildyk“ gigabaitai.
„Jau ne pirmus metus skatiname Lietuvos moksleivius įsitraukti į elektronikos atliekų rūšiavimo iniciatyvas. Anksčiau į mokyklas buvo nešamos senos baterijos ir mobilieji telefonai. Per kelis iniciatyvos metus tai jau tapo atsakingu įpročiu – jei namie yra nebeveikiančių baterijų, aišku, kaip ir kur jas galima atiduoti perdirbimui. Lygiai taip pat norėtųsi paskatinti bei suteikti daugiau žinių, kaip reikėtų elgtis su kitais morališkai pasenusiais ar nebeveikiančiais elektronikos prietaisais, kurių, tyrimo duomenimis, vis dar yra kas trečiuose namuose“, – sako projektą organizuojančios EPA direktorius Linas Ivanauskas. Jis teigia, kad šiemet projektas išskirtinis – pirmąkart moksleiviai galės padėti šeimai ir giminėms atsikratyti ir stambiųjų elektronikos atliekų – nebenaudojamų šaldytuvų, skalbyklių, mikrobanginių ir pan. Apie nereikalingas atliekas moksleiviams tereiks pranešti mokykloje atsakingam asmeniui ir EPA surinkėjai atvyks į namus jos išvežti. Paslauga ne tik bus nemokama, bet moksleiviams už šias atliekas bus įteikiami nemokami gigabaitai naršymui internete.
Projekto partneriu tapo „Tele2“. Bendrovės korporacinės komunikacijos direktoriaus Baltijos šalims Andriaus Baranausko teigimu, moksleivių skatinimas rūšiuoti atsakingai yra investicija į ateitį. „Projekto principas paprastas – elektronikos atliekos bus keičiamos į gigabaitus. Tinkamai naudojama elektronika turi begalę privalumų – pavyzdžiui, internete galime tiek mokytis, tiek pramogauti. Tačiau ne mažiau svarbu nebereikalingus prietaisus tinkamai išmesti. Tikimės, kad projektui pasibaigus moksleiviai turės gilesnį suvokimą, kas yra elektronikos atliekos bei kaip tinkamai su jomis pasielgti“, – teigia A. Baranauskas.
Projekte „Atsakingas moksleivis“ dalyvaujančios mokyklos nariai gali atnešti baterijas, nenaudojamus smulkiosios elektronikos įrenginius: plaukų priežiūros prietaisus, elektroninių dalių turinčius žaislus, dulkių siurblius, televizorius, lygintuvus, stacionarius, nešiojamus ir planšetinius kompiuterius, elektrinius virdulius bei kitus smulkius namų apyvokos prietaisus. Mokyklos atstovai taip pat gali mokyklose užsiregistruoti ar užregistruoti artimuosius nemokamam visos komplektacijos stambiosios elektronikos (šaldytuvų, elektrinių radiatorių, skalbimo mašinų ir kt.) išvežimui iš jų namų ir tokiu būdu gauti dar daugiau gigabaitų duomenų. Nemokamam stambiagabaričių prietaisų išvežimui iš namų EPA surinkėjus savo mokyklos vardu galima kviesti ir visą vasarą.
Mokykloms gigabaitai bus įteikiami kas mėnesį suskaičiavus, kiek kilogramų baterijų, smulkiosios bei stambiosios elektroninės įrangos buvo surinkta per tam tikrą laikotarpį. Už 1 kg baterijų mokyklai skiriama 10 GB, už 10 kg smulkių elektroninių atliekų – 1 GB, o už 1 vnt. stambios elektros technikos – 10 GB „Pildyk“ mobiliojo interneto duomenų. Kuo daugiau elektronikos atliekų bus pateikta saugiam sutvarkymui, tuo daugiau mobiliųjų duomenų bus įteikiama moksleiviams.
Moksleiviai gali siūlyti prie projekto prisijungti ir savo mokyklas – kreipiantis į jų administraciją. Detalesnę informaciją apie projektą „Atsakingas moksleivis“ galima rasti: http://bit.ly/2u8Yhjx.