TIESA ir MITAI apie šaldytus maisto produktus: vartoti ar atsisakyti?

Apie šaldytą maistą, apie produktus, kuriuos parduotuvėje galime rasti šaldikliuose, yra pačių įvairiausių mitų – jis nesveikas, be vitaminų, neturi maistinės vertės ir kt. O kaip yra iš tikrųjų? Mitus griauna arba patvirtina trenerė, sveikos mitybos specialistė, puslapio „Sveika Mityba“ įkūrėja Gerda Sakavičiūtė. Ji iš karto ramina: „Tikrai neturėtumėte dvejoti, o juo labiau baimintis dėl šaldytų produktų kokybės, jų nauda akivaizdi. Užšaldymas – patogiausias būdas išsaugoti maisto produktų maistinę vertę.“

Šaldytame maiste išsaugoma daugiau maisto medžiagų, vitaminų, nesikaupia bakterijos, yra mažesnė tikimybė apsinuodyti. TIESA!

Maisto laikymas žemoje temperatūroje ir užšaldymas yra vienas seniausių maisto laikymo būdų. Šis metodas buvo naudojamas net tada, kai žmonės dar nežinojo tokių buitinės technikos išradimų kaip šaldytuvas ar šaldiklis. Tačiau yra žmonių, kurie mano, kad šaldyti maisto produktai nėra sveiki. Šefildo Halamo universiteto maisto pramonės inovacijų centro mokslininkai atliko tyrimą, kurio metu nustatė, kad kai kuriais atvejais švieži maisto produktai gali būti netgi mažiau vertingi, nes jų kokybė gerokai pablogėja, kol šie pereina tiekimo grandinę. Taip pat yra teigiama, kad šaldytų daržovių maistinė vertė niekuo nesiskiria nuo šviežių, o kai kuriais atvejais netgi gali ją pranokti. Todėl galime daryti išvadą, kad mūsų dienomis šaldyti maisto produktai gali būti sveikesni negu tie, kurie parduotuvėse parduodami  švieži.

Maistas geriausias tuomet, kai yra suvartojamas vos tik pagamintas. TIESA! Bet...

Turbūt net nereikėtų aiškinti visiems ir taip gerai žinomos tiesos, kad pats vertingiausias ir sveikiausias maistas yra ką tik pagamintas. Tačiau šių dienų žmogui nuolatos maitintis ką tik pagamintu maistu – „misija neįmanoma“. Tad šaldyti maisto produktai yra puiki išeitis norint palaikyti pilnavertį ir kokybišką maisto racioną. Šaldyti produktai gali padėti išvengti pusgaminių, greito maisto arba nuolatinio užkandžiavimo sausu maistu. Šaldymas turi ir dar vieną itin gerą savybę – kol maistas yra užšaldytas, jis negenda, užšaldę maistą sulėtiname arba net visiškai sustabdome visus biocheminius ir fermentinius pakitimus maiste bei blokuojame mikroorganizmų funkcionavimą. Tai reiškia, kad vitaminai ir mineralai maiste kelias savaites ar mėnesius lieka nepakitę. Šaldyti vaisiai ir daržovės, kurie parduodami šaldikliuose, būna užšaldomi vos tik nurinkti. Todėl teigiama, kad juose išsilaiko daugiau vitaminų ir antioksidantų, kurie svarbūs mūsų organizmui. Taip pat šaldytos daržovės, vaisiai, bulvių produktai ir mėsa yra be natrio ir turi tokį patį kalio kiekį kaip ir šviežias maistas.

Šaldyti galima kone viską. TIESA!

Tiesa yra tokia, kad viskas ką valgome užšąla tinkamomis sąlygomis, tačiau kai kuriuos produktus šaldyti tiesiog neverta, pavyzdžiui, tokios gležnos daržovės kaip salotos šaldomos ir atšildomos praktiškai suyra. Riebūs, grietinės pagrindo padažai po užšaldymo skyla į gabalėlius ar „sušoka į gumulus“. Nereikėtų šaldyti net kavos, ypač skrudintos, nes joje esantys aliejai šaltyje suyra, kava praranda savo skonį. Taip pat nepatariama šaldyti konservuotų gėrybių originaliose pakuotėse bei kiaušinių su lukštais. Tačiau nešaldomų produktų sąrašas yra labai trumpas ir galima teigti, jog šiais produktais ir apsiriboja.

Na, o tuo tarpu šaldomų produktų sąrašas… Žinoma, labai platus! Mes įpratę šaldyti tik tokius dalykus kaip uogos, daržovės, bet yra ir daug kitų produktų, kuriuos galime šaldyti. Galime pasigaminti daugiau maisto vienu kartu ir jį užšaldyti, kam ruošti tešlą triskart, jei galite paruošti trigubai daugiau tešlos vieną kartą ir likutį užšaldyti? Kai norėsite vėl mėgautis kepiniais, ištrauksite užšaldytą tešlą ir vėl galėsite mėgautis šviežiais bei minkštais patiekalais.

Parduotuvėse jau galima įsigyti tokių kepinių kaip šaldyta duona. Tik pagalvokite, išsitraukiate iš šaldiklio, įdedate į orkaitę ir po minutėlės kitos jau turite namuose iškeptą šviežut šviežutėlį duonos kepalėlį. Šaldytos duonos kokybė, maistinė vertė ir skonis visai nenusileidžia šviežiai duonai. Galite mėgautis tokia pat traškia, minkšta ir kvapnia duonele. Tai puikus pasirinkimas suteikiantis jums dar daugiau laisvės. O juk toks pažįstamas jausmas, kai vakare pritrūksta duonos ir tingisi keliauti į parduotuvę.... Ar bent pagalvojote, kaip tai palengvina Jūsų gyvenimą! Juk ir prekybos centre produktais galite apsirūpinti žymiai ilgesniam laikui.

Šaldytą maistą gali sugadinti atšildymas. TIESA!

Produkto kokybei labai svarbu ir jo atšildymo būdas. Mėsą geriausia atšildyti žemoje temperatūroje, tai reikia daryti ne kambario temperatūroje, bet šaldytuve. Ir lėtai! Lėtai atšildant mėsą jos sultys, susidariusios iš ištirpusių ledo kristalų, vėl įsigeria į audinį, todėl mėsa nepraranda sultingumo. Tokiu būdu mažiausiai pakinta jos biologinė vertė. Vaisiams ir uogoms atšildyti labiausiai tinka aukšta temperatūra. Jei pusgaminiai yra laikomi temperatūroje, nurodytoje ant pakuotės, o vartotojas juos paruošia laikydamasis nurodytos paruošimo instrukcijos, tokių pusgaminių maistinė vertė bei kokybė išlieka tokia pat, kaip ir šviežiai paruoštų produktų.

Žaneta Grašienė
Komunikacijos projektų vadovė


Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode