Vasario 2–4 dienomis moksleivius iš visos Lietuvos į sostinę sukvies jau tradicinė tarptautinė mokymosi, žinių ir karjeros planavimo paroda „Studijos 2017“. Aukštosioms mokykloms šis renginys – gera proga supažindinti potencialius studentus su būsimąja Alma mater ir joje siūlomomis studijų programomis. Tuo tarpu jaunam, savęs ieškančiam žmogui tai – papildoma galimybė išsigryninti prioritetus. Juolab kad šių metų parodos siekis – paskatinti atrasti asmenybės unikalumą!
Kaip įsiklausius į save tinkamai pasirinkti aukštąją mokyklą bei studijų kryptį, pasakoja Šiaulių universiteto vyresnioji specialistė rinkodarai ir priėmimui Tatjana Bakanovienė bei parolimpinis čempionas Mindaugas Bilius.
Svarbiausia – informacija iš pirmų lūpų
Nei straipsnis internete, nei nuogirdos neatstos tikro, gyvo bendravimo su konkrečiai aukštajai ar universitetui atstovaujančiais dėstytojais, absolventais, karjeros konsultantais bei priėmimo komisijos nariais. Nes tik pastarieji gali atsakyti į visus rūpimus klausimus apie dominančią studijų programą ir pateikti moksleiviams vertingų, praktiškų patarimų apie pačius stojamuosius.
„Parodoje apsilankantiems moksleiviams suteikiame galimybę pabendrauti ir su jiems aktualias studijų programas studijuojančiais studentais ar prieš kurį laiką studijas jau baigusiais absolventais. Pastebime, kad alumnų įgyta patirtis, pasakojimai apie dominančios studijų programos dalykus, dėstymo kokybę ar įsidarbinimo galimybes, padeda jauniems žmonėms geriau susivokti bei suvaldyti lūkesčius, t. y. remtis ne tik svajonėmis, bet ir labai konkrečiomis patirtimis, – kalbėjo Šiaulių universiteto atstovė T. Bakanovienė. – O geroji patirtis praturtina ne tik žiniomis, bet ir įkvepia bei skatina veikti“.
Šiemet parodoje Šiaulių universiteto ambasadorius ir moksleivių įkvėpėjas – parolimpietis M. Bilius kvies į interaktyvią diskusiją, o studentų būrys papasakos jaunuoliams ne tik apie studijų, bet ir studentiško gyvenimo ypatumus. Šiaulių universiteto parodiniame stende bus pristatyta per 50 bakalauro ir magistro studijų programų. Tarp jų ir visiškai naujos visuomenės poreikiams aktualios studijų programos: informacinių technologijų valdymas, programų sistemos ir visuomenės sveikata. Planuojama, jog pastarosios pirmakursių sulauks jau nuo šių metų rugsėjo.
Klaidų pridaroma nepažįstant... pačiam savęs
Pasak T. Bakanovienės, jaunam žmogui planuojant savo ateitį ir karjerą bene svarbiausia – nekopijuoti draugų pasirinkimų, nesivaikyti madų, o atkreipti dėmesį į savos asmenybės unikalumą. Kitaip tariant, svarbu stengtis pažinti save ir įvertinti savo įgūdžius, išsiaiškinant, kokie dalykai ar mokslo sritys domina bei kas sekasi geriau.
„Atsižvelgus į stipriąsias ir silpnąsias puses, tikslinga pasirinkti ketinamus laikyti abitūros egzaminus, o renkantis studijų kryptį – išsianalizuoti ir studijų programose dėstomus dalykus. Neišmokę pažinti savęs abiturientai dažnai priima ne pačius geriausius ateities sprendimus, t. y. pasirenka jų interesų ir gebėjimų neatitinkančias studijų programas. O juk informacija, kurią studentas gaus studijų metu, pirmiausia turėtų dominti ir skatinti veikti“, – sakė T. Bakanovienė.
Štai, pavyzdžiui, pernai iš Rio de Žaneiro parolimpinių žaidynių aukso medalį Lietuvai parvežęs lengvaatletis M. Bilius sako, jog jau nuo pat vaikystės domėjosi sportu, o 11 klasėje aktyviau pradėjęs treniruotis rutulio stūmimo ir disko metimo rungtyse, savo studijas nusprendė kryptingai sieti su kūno kultūra.
„Supratęs, kad sportas yra neatsiejama mano gyvenimo ir asmenybės dalis, tik išsilaikęs brandos egzaminus pasirinkau kūno kultūros ir sporto pedagogikos bakalauro studijas Šiaulių universitete. Tokiu būdu pomėgių ir pasirinktų studijų dermė tapo tramplinu, paskatinusiu mane siekti profesionalaus sporto aukštumų“, – pasakojo Šiaulių universiteto absolventas M. Bilius.
Pasidomėkite karjeros galimybėmis
Renkantis studijų kryptį bei programą vertėtų pasidomėti ir pastarosios specialistų paklausa rinkoje, t. y. realiomis įsidarbinimo galimybėmis. Šiaulių universiteto atstovės teigimu, statistiniai įsidarbinamumo rodikliai rodo, jog studentams, pasirinkusiems paklausias specialybes bei tas, kurių specialistų rinkoje itin trūksta, kur kas lengviau rasti darbą baigus studijas. Ne paslaptis, jog tokiems absolventams dažnai garantuojamas ir gerokai solidesnis atlyginimas.
„Pavyzdžiui, tiek verslo, tiek viešajame sektoriuje itin vertinami unikalias specialiosios pedagogikos ir logopedijos studijas baigę Šiaulių universiteto absolventai. Kitaip tariant, specialistai, pasirengę darbui su specialiųjų poreikių turinčiais žmonėmis. Taip pat darbdavių susidomėjimo nemažai sulaukia kineziterapijos, ikimokyklinio ugdymo pedagogikos, mechanikos inžinerijos ar informacinių technologijų specialistai“, – kalbėjo T. Bakanovienė.
Ar įvertinote finansines galimybes?
Pasak T. Bakanovienės, renkantis aukštąją mokyklą aktualus ne tik studijų kokybės, specialistų paklausos rinkoje, bet ir gyvenamosios vietos kriterijus. Mat, sprendžiant, kur studijuoti, taip pat pravartu apskaičiuoti savo finansines galimybes, pragyvenimo ir studijų išlaidas.
„Kalbant iš mano, kaip šiauliečio, perspektyvos, gimtajame mieste esantis universitetas buvo optimalus variantas. Pastarasis iš esmės itin patogus tiems moksleiviams, kurie gyvena Šiaurės Lietuvos regione. Pavyzdžiui, tėvams iš Mažeikių daug pigiau kainuoja išleisti vaikus studijuoti į per 70 km nutolusius Šiaulius nei į Vilnių, kur iki sostinės daugiau kaip 250 km. Vaikas įgyja tą patį universitetinį išsilavinimą, tačiau pragyvenimo lygio miestuose skirtumai yra milžiniški“, – pasakojo M. Bilius, savo patirtimi su moksleiviais besidalinsiantis studijų parodoje.
Elena Dumpienė
Ryšių su visuomene projektų vadovė
„vipcommunications “
Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.">