Įkurti savo verslą ar laiką skirti savęs tobulinimui? Tai vos pora scenarijų, kuriuos renkasi Lietuvos moksleiviai. Praktiniais patarimais, ką veikti baigus mokyklą ir kaip planuoti savo ateitį, dalinsis jau penkioliktą kartą rengiamos didžiausios ir aktualiausios Lietuvoje mokymosi, žinių ir karjeros planavimo parodos „Studijos“ dalyviai. Paroda pristato visas mokymosi ir studijų galimybes Lietuvoje bei platų studijų krypčių pasirinkimą užsienyje. Šiemet lankytojus paroda „Studijos“ pasitinka šūkiu „Laisvė rinktis!“.
Laisvė rinktis – ir labiausiai vilioja, ir gąsdina
Parodos organizatorių teigimu, apie ateitį po mokyklos baigimo galvojantys 9-12 klasių moksleiviai susiduria su pasirinkimų gausa.
„Ką veikti baigus mokyklą? Vieni žino tikslius atsakymus, kiti, ir tokių dauguma, mąsto, ieško, dvejoja. Šių metų parodos šūkis „Laisvė rinktis!“ akcentuoja individualų kiekvieno jauno žmogaus pasirinkimą bei pristato atsiveriančių galimybių erdvę. Atrasti save nepasiduodant visuomenės spaudimui yra be galo sunku, tačiau skatiname rinktis ne paprasčiausią, bet geriausiai jų norus, interesus, ambicijas bei ilgalaikius tikslus atitinkantį planą“, – teigia parodos projekto vadovė Saulė Jančiauskė.
„Praktika, stažuotės, kalbų kursai, savanorystė, nuosavas verslas, ar tiesiog pertrauka prieš studijas – visa tai vis dažniau konkuruoja tarpusavyje. Statistika rodo, kad du trečdaliai Didžiosios Britanijos studentų, pasirinkusių vadinamuosius gap year, arba metų pertrauką prieš studijas, teigia, jog šis laikas padėjo geriau pasirinkti ir rimčiau žiūrėti į akademinę veiklą, o net 88 proc. neabejoja, kad įgyta darbo ar savanorystės patirtis juos paverčia patrauklesniais darbdaviams. Panašiu keliu suka ir Lietuvos jaunimas“, – teigia S. Jančiauskė.
Pasak jos, šiuometinės parodos tema – „Unikalusis AŠ“ norima atkreipti jaunimo dėmesį į asmenybės ugdymą – neišmokę pažinti savęs, savo norų, stipriųjų ir silpnųjų pusių, moksleiviai sunkiai priima sprendimus dėl savo ateities. Paroda „Studijos“ padeda pasirinkti savo ateities kelią, pateikdama platų mokymosi galimybių spektrą ir įvairiausias alternatyvas.
Parodoje per 220 dalyvių ir daugiau nei 40 tūkst. lankytojų
Svarbiausiame metų mokymosi, žinių ir karjeros planavimo renginyje „Studijos 2017“, kurį organizuoja Švietimo ir mokslo ministerija bei parodų ir kongresų centras „Litexpo“, prisistatys 220 dalyvių iš Australijos, Baltarusijos, Danijos, Didžiosios Britanijos, Ispanijos, Italijos, JAV, Latvijos, Lenkijos, Olandijos, Prancūzijos, Šveicarijos ir Vokietijos. Jie atvers platų veiklų spektrą nuo profesinio mokymosi, aukštojo mokslo Lietuvoje, studijų užsienyje, savanorystės galimybių iki nuosavo verslo. Parodos metu bus surengta per 200 renginių – atvirų paskaitų, konferencijų, susitikimų su žinomais žmonėmis, universitetų ir kolegijų dėstytojais, verslininkais, karjeros konsultantais, psichologais.
Nuo pat pirmosios parodos „Studijos“ patenka į trejetuką lankomiausių „Litexpo“ renginių. Praėjusiais metais paroda sulaukė rekordinio – net 40 506 lankytojų – susidomėjimo. Parodos organizatoriai džiaugiasi, jog kyla tiek dalyvių, tiek lankytojų skaičius, mat tai padeda geriau supažindinti visuomenę su gausybę skirtingų būdų siekti išsilavinimo.
Verslas nuo mokyklos suolo
„Lietuvos Junior Achievement“ renginių erdvė „Verslas Jauniems“ parodoje sieks supažindinti jaunimą su praktiniais verslumo aspektais bei surengs mokomųjų mokinių bendrovių (MMB) mugę, kur apie keturiasdešimt mokinių įkurtų bendrovių pristatys savo produkciją, veiklą ir kelią į sėkmę.
„MMB programa leidžia per kelis mėnesius mokyklos suole įgyvendinti visus realios bendrovės gyvavimo etapus. Ir tai ne žaidimas ar verslo kūrimo simuliacija, bet visiškai reali veikla, kuri suteikia ne tik šansą mokiniams praktiškai susipažinti su verslo pasaulio realijomis, bet ir tapti jo dalimi“, – sako organizacijos direktorius Justinas Noreika.
Pasak jo, programa „Verslas jauniems“ parodo, jog Lietuvoje jaunam žmogui nuosavo verslo kūrimas nėra neįveikiama užduotis, o pasiryžtančių tokiam žingsniui kasmet vis daugėja.
„Tai yra natūralus ir žmogiškas savo darbo vietos susikūrimas, savęs realizavimas ir kūryba. Šiuo renginiu „Lietuvos Junior Achievement“ garsiai sako, jog viskas yra įmanoma“, – sako J. Noreika.
Parodoje „Studijos“ taip pat bus galima išgirsti jaunų ir patyrusių verslininkų bei pramogų pasaulio atstovų pranešimus. Savo sėkmės istorijas taip pat pasakos ir tie, kurie pasirinkę juos įkvepiančią veiklą, sugebėjo pelnyti didžiulį pripažinimą: menininkė Jolita Vaitkutė, projektų „Kitokie pasikalbėjimai“ bei „Kvepia kelionėm“ siela Mantas Bertulis, atlikėja Simona Nainė ir daugelis kitų. Tai galimybė jaunimui susipažinti su žmonėmis, kurie ne bėga iš Lietuvos, bet joje pradeda savo projektus.
Reali patirtis – tiesiausias kelias į sėkmę
Tuo tarpu jaunuosius lyderius ugdančios programos „Lyderių inkubatorius“ vadovė Marija Vorobjovaitė pabrėžia, jog vienos pagrindinių savybių – gebėjimo save pateikti viešojoje erdvėje – mokyklose niekas nemoko.
„Socialinių įgūdžių tobulinimui yra skiriama per mažai dėmesio, o juk būtent jie užtikrina ne tik karjeros, bet ir asmeninio gyvenimo sėkmę. Svarbiausia priversti jauną žmogų išeiti iš komforto zonos ir taip neformalaus ugdymo keliu atskleisti jo potencialą“, - aiškina M. Vorobjovaitė.
Jau ketvirtus metus vykstanti asmeninio tobulėjimo programa „Lyderių inkubatorius“ parodos „Studijos 2017“ lankytojus kvies į daugybę savo organizuojamų renginių: vasaros, žiemos stovyklas, konferencijas, paskaitas, susitikimus su Lietuvos lyderiais.
Tuo tarpu kitos parodos dalyvės – VšĮ „Sėkmės mokykla“ tikslas – pristatyti programą „Moksleivių praktikos savaitė“, leidžiančią mokiniams išmėginti savo svajonių profesiją ir taip aiškiau apsispręsti dėl būsimos studijų krypties.
„Mes neneigiame akademinių žinių svarbos, tačiau pabrėžiame, kad mokomės visą gyvenimą, ne tik mokykloje ir ne tik klausydami, bet ir darydami. Tai labai svarbu, nes moksleiviai dažnai susilaukia spaudimo iš tėvų, draugų, mokytojų, ypač renkantis studijas ar profesiją. Parodos metu erdvėje „Unikalusis AŠ“ per pavyzdžius ir per konkrečias patirtis akcentuosime, jog svarbu daryti tai, kas patinka, kuo tiki, ir kaip tai turi nešti ne tik asmeninę naudą, bet ir turėti pridėtine vertę visuomenei“, – pasakoja viešosios įstaigos „Sėkmės mokykla“ vadovas Šarūnas Dignaitis.
Tarptautinė mokymosi, žinių ir karjeros planavimo paroda „Studijos 2017“ vyks vasario 2-4 dienomis Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“. #Laisvėrinktis
Andrius Petraitis
Rinkodaros ir viešųjų ryšių vadovas
Lietuvos parodų ir kongresų centras LITEXPO
Mob. +370 614 83700
Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.