Žmogaus teisės ir naujos technologijos – kaip jas suderinti?

Kas atsakys už autonominio automobilio padarytą žalą? Kaip užtikrinti teisę į privatumą socialiniuose tinkluose? Tokie ir kiti klausimai, susiję su žmogaus teisių užtikrinimu, neišvengiamai kils ateityje. Apie tai bus kalbama Lietuvos teisės instituto kartu su Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakultetu gruodžio 9 dieną organizuojamame tarptautiniame moksliniame - praktiniame seminare „Technologijos ir žmogaus teisės“. Seminaras, kuris vyks Vytauto Didžiojo universiteto Teisės fakultete (206 aud., Jonavos g. 66, Kaunas), skirtas aptarti technologinės ir teisės sričių sąveikos problemoms.

Mokslininkai atkreipia dėmesį į tai, kad šiandien esame ketvirtosios industrinės revoliucijos priešaušryje. Ji pasižymi sparčia technologijų plėtra bei materialaus, skaitmeninio ir biologinio pasaulių suartėjimu, kai diskutuojama apie dirbtinį intelektą, CD spausdintuvus, kvantinę kompiuteriją, autonominius automobilius ir kt.

Vykstant globalizacijai ir sparčiai informacinės visuomenės plėtrai, taip pat randantis vis naujoms technologijoms, būtina įvertinti bei diskutuoti apie ateities technologijų poveikį žmogaus teisėms, t.y. kaip vykstant šiems procesams jas bus galima užtikrinti ir apsaugoti nacionaliniame, regioniniame ar tarptautiniame kontekstuose.

Užtikrinti žmogaus teisių apsaugą plėtojantis naujoms technologijoms pakankamai sudėtinga dėl to, kad reikia suderinti skirtingus interesus bei visuomenės ir valdžios poreikius. Pavyzdžiui, rinkoje vis plačiau taikomos sudėtingos technologijos reikalauja tiek apsaugoti vartotoją ir jo teises, tiek tinkamai reglamentuoti ir tuo pačiu užtikrinti šių technologinių laimėjimų diegimą ir apyvartą rinkoje bei spręsti naujus iki šiol neegzistavusius teisinius aspektus. Vienas iš paprastų būsimų klausimų pavyzdžių - kam teks atsakomybė už autonominio automobilio padarytą žalą – savininkui ar gamintojui.

Ne mažiau aktualu šiandien įvertinti, kokią įtaką technologiniai laimėjimai turės nusikalstamų veikų užkardymui ir išaiškinimui, kaip šiame kontekste bus užtikrinamos pagrindinės žmogaus teisės ir laisvės - asmens teisė į privatumą, ypač socialiniuose tinkluose, internetinėje erdvėje ir pan.

Visą seminaro programą galite rasti čia: http://teise.org/wp-content/uploads/2016/11/2016-12-09-programa-LT-final.pdf

Besidomintys minėtais klausimais čia gali registruotis į seminarą: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeOHBFkX75tvmSwDtvrTCUOYIzFnkCFMD_HftIDK9bHMOcLLA/viewform?c=0&w=1

Ineta Stravinskaitė - Janavičienė
Lietuvos teisės institutas

 

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode