Šiaulių teritorinė ligonių kasa užkirto kelią valstybės lėšų grobstymui naudojantis psichinę negalią turinčiais pacientais

Šiaulių teritorinė ligonių kasa (TLK), atlikdama brangių medicinos pagalbos priemonių išrašymo pacientams analizę, nustatė galimai korupcinę kompensuojamųjų tvarsčių ir lėšų už juos pasisavinimo schemą bei užkirto kelią valstybės lėšų grobstymui stambiu mastu. Paaiškėjo, kad psichikos negalią turintiems pensionato gyventojams buvo išrašinėjami ypač brangūs kompensuojami hidrokoloidiniai ir silikoniniai tvarsčiai praguloms bei trofinėms opoms  gydyti, kurie pacientų taip ir nepasiekdavo.  Nustačiusi  apie 70 tūkstančių eurų žalą, Šiaulių TLK surinktus duomenis perdavė Klaipėdos apygardos prokuratūrai. Šiuo metu vyksta tyrimas, kurį atlieka Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba.
Šiaulių TLK Statistikos ir analizės skyrius, atlikdamas medicinos pagalbos priemonių išrašymo pacientams analizę, pastebėjo, kad vienoje privačioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje buvo išrašoma kur kas daugiau ypač brangių kompensuojamų tvarsčių praguloms ir tropinėms opoms  gydyti, nei kitose asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Šiaulių TLK analitikai taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad visi ypač brangūs tvarsčiai buvo išrašomi  pensionate gyvenantiems psichikos negalią turintiems asmenims.
Šiaulių TLK direktoriaus Remigijaus Mažeikos įsakymu iš kontrolės specialistų sudaryta komisija nuvyko į pensionatą ir patikrino, ar psichinę negalią turintys pacientai iš tikrųjų gydomi brangiais tvarsčiais, kurie jiems buvo išrašyti. Komisija aplankė palatose gulinčius pacientus, tačiau  nė vienas iš jų išrašytų tvarsčių nenaudojo, o ir žaizdų neturėjo. 
Brangių medicinos pagalbos priemonių nerasta ir pensionate – slaugos administratorė, paprašyta parodyti, kur laikomi išrašyti tvarsčiai, komisijai parodė tik nedidelį jų kiekį. Tvarsčių neturėjo  pacientai, jų nebuvo ir procedūriniame kabinete.
Šiaulių TLK kontrolieriai išsiaiškino, kad tvarsčių pirkimas pensionate vykdavo pagal iš anksto parengtą galimai nusikalstamą schemą. Slaugos administratorės teigimu, į pensionatą reguliariai atvažiuodavo tvarsčiais prekiaujančios firmos atstovas, kuris pasiimdavo pensionato gyventojų kompensuojamųjų vaistų pasus. Su šiais dokumentais firmos atstovas vykdavo pas gydytojus, dirbančius ir minėtame pensionate, ir privačioje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje. Gydytojai padarydavo įrašus ambulatorinėse pacientų kortelėse bei išrašydavo receptus kompensuojamųjų vaistų pasuose. Po to firmos atstovas kitos teritorinės ligonių kasos veiklos zonos vaistinėje pagal išrašytus receptus gaudavo kompensuojamus tvarsčius.
Nors pensionatas ir gydymo įstaiga yra Šiaulių TLK veiklos zonoje, o vaistinė, kurioje buvo išduodami tvarsčiai, – kitos TLK veiklos zonoje, galimai nusikalstamą schemą Šiaulių TLK kontrolieriai ir analitikai aptiko turėdami galimybę naudotis informacinėmis technologijomis ir programomis.
Per devynis 2015 metų mėnesius asmens sveikatos priežiūros įstaiga 33 pacientams išrašė tvarsčių už 126 tūkstančius eurų. Po patikrinimo, 2016 metais, ta pati sveikatos priežiūros įstaiga išrašė tvarsčių tik vienam iš šių pacientų.
Kas pasisavindavo kompensuojamus tvarsčius ir už juos gautus valstybės pinigus –  vaistinė, medicinos pagalbos priemones tiekiančios firmos atstovas ar melagingus receptus išrašinėję gydytojai – aiškinasi Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba. Įtariama, kad galimai nusikalstamoje kompensuojamų tvarsčių ir lėšų už juos pasisavinimo schemoje dalyvavę gydytojai už kiekvieną recepto išrašymą gaudavo atlygį.
 Savo ruožtu Šiaulių TLK žalą Privalomojo sveikatos draudimo fondui išieškos iš gydymo įstaigos.            

Irena Budrienė
Šiaulių teritorinės ligonių kasa

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode