Piktnaudžiavimas dokumentais kainuos mediko licenciją

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė ir sveikatos apsaugos ministras Juras Požela pasirašė įsakymą, kuriuo griežtinama atsakomybė medikams už Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybai (NDNT) pateikiamus dokumentus. Nuo šiol gydytojams už piktnaudžiavimą šiais dokumentais gali grėsti mediko licencijos praradimas.

 

 

NDNT vertindama asmens negalią vadovaujasi dviem aspektais: medicininiu ir socialiniu. Medicininius duomenis ji gauna iš sveikatos priežiūros įstaigų ir pati sveikatos netiria bei nediagnozuoja. Pastebima, kad medikų pateikta informacija ne visada būna tiksli, išsami, o kartais ir neobjektyvi, kad asmuo gautų išmokas. NDNT per metus aptarnauja per 100 tūkst. asmenų. Dėl netiksliai, neišsamiai, prieštaringai parengtų siuntimų ji per 2015 m. dėl papildomos informacijos turėjo kreiptis apie 8 tūkst. kartų.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Algimantos Pabedinskienės teigimu, su sveikatos apsaugos ministru pasirašytas įsakymas turėtų stiprinti gydytojų atsakomybę, mažinti visų pusių norą piktnaudžiauti.

Ji taip pat atkreipė dėmesį, kad šiuo įsakymu NDNT direktoriui yra suteikiami svarūs įgaliojimai užkirsti kelią pažeidimams. „Pati tarnyba dėl piktnaudžiavimo prevencinius namų darbus irgi yra atlikusi. Joje veikia Sprendimų kontrolės skyrius, kuris atlieka tiek planinę, tiek neplaninę visų teritorinių skyrių priimtų sprendimų kontrolę. Kad būtų kuo mažiau žmogiškojo faktoriaus, kurias bylas tikrinti atsitiktiniu būdu atrenka informacinė sistema. Be to, jei gaunamas skundas dėl galimų korupcinių veikų, tokį nagrinėja Antikorupcijos komisija“, – per šiandien Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vykusią spaudos konferenciją teigė A. Pabedinskienė.

Spaudos konferencijoje taip pat dalyvavęs sveikatos apsaugos ministras Juras Požela atkreipė dėmesį, kad siuntimus į NDNT gali rengti visų lygių gydytojai, tačiau dažniausiai tai daro šeimos gydytojai. Kadangi visa siuntime nurodyta informacija turi būti pagrįsta, prie jo pridedamos atitinkamų kitų, aukštesnio lygio specialistų išvados apie žmogaus sveikatą, tyrimų duomenys. Jei specialistas padaro klaidą, ją automatiškai į siuntimą į NDNT perkelia ir šeimos gydytojas. „Būna sąmoningų, tyčinių, klaidų, padaryta tam, kad asmuo gautų jam nepriklausančią išmoką dėl neva negalios. Tokie dalykai nepateisinami, jie daro žalą valstybei ir kiekvienam piliečiui“, – teigė jis.

Naujasis abiejų ministrų pasirašytas įsakymas įgalina NDNT direktorių kreiptis į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą dėl gydytojo licencijos sustabdymo, jei bus nustatyta, kad tarnybai pateikti neteisingi, neobjektyvūs medicininiai duomenys.

NDNT direktoriaus Manfredo Žymanto teigimu, šiuo įsakymu tarnybai suteiktomis naujomis galimybėmis piktnaudžiaujama nebus. „Kreipsimės tik dėl tų specialistų, kurie sistemiškai pateikia netinkamas ar neobjektyvias diagnozes, ir tikimės, kad ši mūsų galimybė veiks labiau prevenciškai, nes mūsų visų tikslas – tinkamai įvertintas žmogaus neįgalumas ir tinkamai išleistos valstybės biudžeto lėšos“, – sakė jis.

2015 m. neįgalumas buvo pripažintas 12,9 tūkst. asmenų. Dažniausiai darbingo amžiaus asmenys pripažįstami neįgaliais dėl piktybinių navikų, kraujotakos sistemos, jungiamojo audinio ir skeleto bei raumenų sistemos ligų. Sunkiausią negalią dažniausiai lemia navikai, kraujotakos sistemos ligos ir psichikos bei elgesio sutrikimai. Vaikų pagrindinė negalios priežastis – psichikos ir elgesio sutrikimai, įgimtos formavimosi ydos, deformacijos ir chromosomų anomalijos bei nervų sistemos ligos.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode